Saturday, January 4, 2014

KUIDAS HINGE EEST HOOLT KANDA

          Toots: „No ütle, Imelik, kuda ma pean hinge eest hoolt kandma?
          Ja kus see hing üldse on? Kuda kantakse hinge eest hoolt?“
          Imelik: „Seo hing niidiga kaela.“

          Hinge eest hoolt kandmine näib olevat oluline tegevus, Paunvere koolipoiste mõttevahetus kinnitab ka, et tegemist on keerulise ettevõtmisega. Kuidas, kus ja kunas seda teha, et korralikult tehtud saaks?

          Meie esivanemad õppisid ära kasutama talvise pööripäeva aegset sünget ilmastikku. Toimetamised talumajapidamises lõpetati, uusi ei alustatud, tehti tubast näputööd, magati korralikult, söödi-joodi põhjalikult, mängiti paganlikke mänge ja puhuti soojas tares juttu. Ühesõnaga kanti oma hinge eest hoolt, laskmata pimedusel ja külmal ennast segada.
          Sama jätkus pärast ristiusu omaksvõtmist, nüüd küll juba euroopalike standardite kohaselt, jõulupühade raamides. Kui kirikus olid hinged kollektiivselt hooldatud, siis mindi koju ja korrati sedasama individuaalselt – tehti sauna, puhati, söödi-joodi ning aeti hingekosutuseks juttu.

          Tänapäeval oleme jätkuvalt truud Jeesukese sünnipäevagraafikule, ainult et kiriku asemel käime nüüd advendiajal pigem pidudel ja poodides, näputööks on kinkide pakkimine ning ligimesearmastust jagame kaupmeestele, aidates neil jõuluäri läbi viia. Jõuluäri aiva kosub ja globaliseerub, selle ettevalmistused on muutunud lausa aastaringseteks, näiteks mina olen korduvalt jaanipäeval jõuluporterit pruukida saanud. „Kui Arno isaga kaubamajja jõudis, olid jõulud juba alanud,“ kirjutaks proviisor Luts kaasajal ning segaks tervisejooki „Punsli-eli jõulu-eri“. Küsiks tema käest klaasikese seda jooki ning nõu, kuidas kaubanduslikus jõulumöllus mõistuse juurde jääda, aga ei saa, kunagises apteegis tehakse tervendavate protseduuride asemel mingit kunstivärki ja Luts ise on juba ammu surnud.
          Niisiis otsustasime naisega, et katsume sel aastal, nagu paljudel eelnevatelgi, hinge eest hoolt kanda oma jõududega.

          Kõigepealt tegelesime põhjalikult kaubandusega, sest tunnetatud paratamatusest pole mõtet mööda hiilida ega teeselda, et jõulud käivad ilma materiaalosata, lihtsalt hinge jõul. Kulus üksjagu aega ja ühte teist asja ka. Seejärel jätsime sooritatud ostud autosse, võtsime oma hinged kaasa ja läksime taevaminemise kirikusse.
          Taevaminemise kirikus toimus kontsert, kus esinesid meie lapselapsed. Jõudsime viimasel hetkel, kirik oli täis võsukeste ülesastumist ootavaid särasilmseid sugulasi, vaevu leidsime vaba koha. Lapsed tegid jõulumüsteeriumi ja laulsid nagu inglid, ka need, kellel lauluhääl puudus. Leidsime, et meie lapsed olid lihtsalt taevalikud ja täpselt samal seisukohal olid kõik kohalviibijad oma laste suhtes.

          Üksmeeles ja mõistmises jõudsime lõpuks koju, vaatasime teineteisele hingestatult otsa ja mina ütlesin: „Joome õige natuke!“ ning naine kostis: „Jah, sellest tuleb tarkus!“
          Kui olime juba natuke targemaks saanud, uuris naine üht jõuluks ostetud raamatut ja luges sealt sellise luuletuse:
                    Kui sa ei tule, ei tähenda kõik see midagi.
                    Kui tuled, ei tähenda kõik see midagi.
          Luuletus polnud jõuluvanast, vaid pidi tähendama, et meie pika ja üldiselt kordaläinud kooselu jooksul olevat naine pidanud mind palju kordi asjatult ootama ja lõpuks üsna ära tüdinenud. Sellest hoolimata on koos elada parem kui üksi, surragi oleks mõnusam enam-vähem üheaegselt, leidis naine. Mehed alailma surevad mugavalt naise hoolitsuse all, naised surgu siis pärast omapead ja ilma kõrvalise abita.
          Küsisin, kas meie „pika ja üldiselt kordaläinud kooselu“ jooksul pole mu naisel tõesti kordagi pähe tulnud mõtet, et küll oleks vahva, kui abikaasa varem ära sureks, saaks ometi omaette olla ja teha, mis meeldib.
          Naine muheles ja teatas, et loomulikult on tal see pähe tulnud, kuid iga kord olla tema häid mõtteid seganud lugu mehest, naisest ja rongisõidust.

          (Selle loo jutustas ühele meie rongiga sõitnud suguharuliikmele vaguniaknast kurvalt välja vaatav vanaproua. Teie pole seda ilmselt kuulnud, seega toome ta täies mahus ära, sest lugu on tõsine ja tõstab tuju.)

          Elasime mehega armastuses ja üksmeeles pikki aastaid. Saime omavahel hästi läbi, kumbki ei kurtnud, tegime tööd ja kasvatasime lapsi. Meie kooselus oli ainult üks ebakõla. Mina nimelt armastasin kangesti rongiga sõita, minu mehele see aga üldse ei meeldinud. Ega ma igatsenudki mingeid pikki rongireise, mulle oleks piisanud sõita kahekesi koos  korra nädalas Tartust Jõgevale või Elvast Peedule ja ma oleks olnud täiesti rahul, aga nii kui sellise ettepaneku tegin, läksime tülli. Olin siis parem vait.
          Aeg läks, aga minu kiindumus rongiga reisimise vastu ei kahanenud, paraku ei kahanenud ka abikaasa vastumeelsus – nii kui reisimisest juttu tegin, läksime kohe tülli. Mitu korda mõtlesin, et kui armas Jumal kutsuks mehe ometi enda juurde, siis saaksin enne talle järgnemist kasvõi üksipäini rahus reisida. Ma lihtsalt vähekese unistasin, aga kui mees ühel päeval haigestus ja siis suri, tundsin, et minu palvet oli tõsisemalt võetud, kui ma soovinud oleksin.
          Nüüd olen juba kakskümmend aastat lesk. Keegi ei riidle, kui rongiga sõitma lähen. Võiksin reisida kaugetesse maadesse, aga sõidan korra nädalas Jõgevale või Elvasse, täpselt nagu kunagi soovisin. Ja ma ei tunne sellest mingit rõõmu, sõidan justkui karistuseks või sellepärast, et kodus on üksi nii igav.
          Iga päev mõtlen, kui tüütu on üksinda reisida. Parema meelega oleksin mehega koos. Elaksime armastuses ja üksmeeles ja ma ei tülitseks temaga kunagi rongiga reisimise pärast.
          Reisimine on täitsa nõme, kui mõtlema hakata!

          Vaatasime naisega teineteisele otsa, hakkasime naerma ja naine küsis, kas oleme nüüd piisavalt targad, et asuda jõulukinke pakkima, ning mina kostsin, et see on hea plaan, küll homme kanname jälle hinge eest hoolt, kui mahti on.


No comments: